Kancelaria Adwokacka - zespół
image 9

Zagubiony bagaż. Sprawdź jakie prawa Ci przysługują.

Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Niezależnie od tego, czy wakacje mamy zamiar spędzić w kraju, czy za granicą, to chcemy, żeby wszystko szło zgodnie z planem. Niekiedy jednak problemy i stres mogą pojawić się już na lotnisku, kiedy zorientujemy się, że nasz bagaż został zagubiony.

Czy wiesz, że na podstawie Konwencji montrealskiej oraz Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 889/2002, w takiej sytuacji należy Ci się odszkodowanie, a odpowiedzialność odszkodowawczą wobec pasażerów w razie uszkodzenia, opóźnienia lub zagubienia bagażu ponosi przewoźnik lotniczy?

Jeśli podróżny w wyniku opóźnienia poniósł szkodę (np. naraził się na dodatkowe koszty ze względu na brak przedmiotów przewożonych w walizce) opóźnienie stanowi podstawę do żądania odszkodowania. Oczywiście taką szkodę należy odpowiednio udokumentować, np. przedstawiając rachunki za przedmioty służące do zapewnienia niezbędnych potrzeb.
Należy pamiętać, iż fakt zgubienia bagażu przez linię lotniczą należy zgłosić linii lotniczej w terminie 21 dni licząc od dnia zagubienia bagażu. Co więcej, każdy przewoźnik lotniczy posiada różne warunki reklamacji, dlatego przed zgłoszeniem poniesionej szkody zapoznaj się z warunkami reklamacji u konkretnego przewoźnika.

Dokument dotyczący odszkodowania od przewoźnika

Zazwyczaj linie lotnicze proszą o wypełnienie stosownego formularza, w którym należy podać m.in.:

  • bilet lotniczy lub inny dokument potwierdzający rezerwację,
  • karta pokładowa wraz z kwitem bagażowym,
  • datę i godzinę lotu,
  • PIR – raport nieprawidłowości bagażowej, który zostaje wypełniony na lotnisku,
  • lista rzeczy znajdujących się w bagażu,
  • rachunki za rzeczy znajdujące się w bagażu oraz samą walizkę,
  • rachunki za przedmioty niezbędnej potrzeby.

Należy mieć na uwadze fakt, iż odpowiedzialność odszkodowawcza przewoźnika lotniczego nie jest nieograniczona. Maksymalna kwota odszkodowania za zagubienie bagażu pasażera wynosi 1288 SDR (SRD to międzynarodowa jednostka rozrachunkowa stworzona przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy).
Wartość jednego SRD- a oscyluje obecnie wokół kwoty 6 zł. Przyjmując, iż kurs SRD wynosi 6 zł możemy stwierdzić, że zgodnie z art. 23 § 3 Konwencji CMR górna granica odpowiedzialności przewoźnika międzynarodowego za jeden kilogram ładunku wynosi prawie 50 zł (8,33 x 6 = 49,98 zł).

Potrzebujesz wsparcia prawnego lub chcesz uzyskać więcej informacji na powyższy temat? Skontaktuj się z naszymi Prawnikami, którzy z należytą starannością i profesjonalizmem odpowiedzą na nurtujące Cię pytania!

Kancelaria Adwokacka Ciulkin & Sarnociński
(+48) 728 377 770, (+48) 666 088 266

Facebook
Instagram
TikTok
LinkedIn

OSTATNIE WPISY

follow us

LinkedIn