Instytucja prawna jaką jest rozwód umożliwia małżonkom rozwiązanie małżeństwa, jeżeli nastąpił między nimi zupełny i trwały rozkład pożycia. Jedną z możliwych form jego zakończenia stanowi rozwód z orzeczeniem o winie, który charakteryzuje się tym, że to sąd w trakcie rozprawy rozwodowej ustala, czy któryś z małżonków ponosi winę za rozpad małżeństwa.
Możliwe są 3 rodzaje orzeczenia o winie:
- rozwód z orzeczeniem o winie żony,
- rozwód z orzeczeniem o winie męża,
- rozwód z orzeczeniem o winie obu stron.
Co właściwie daje rozwód z orzeczeniem o winie i jakie są jego konsekwencje?
Jego głównym skutkiem jest rozwiązanie związku małżeńskiego, natomiast okolicznością równie istotną jest fakt powstania obowiązku alimentacyjnego wobec byłego małżonka. Zgodnie z art. 60 § 1 KRiO rozwiedziony małżonek, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozpadu pożycia, a ponadto znajduje się w niedostatku, może żądać od swojego rozwiedzionego małżonka dostarczania środków utrzymania, które ustalane są w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Ponadto art. 60 § 2 KRiO przewiduje roszczenie byłego małżonka do drugiego małżonka rozwiedzionego uznanego za wyłącznie winnego rozkładu pożycia o przyczynianie się w odpowiednim zakresie do zaspokajania jego usprawiedliwionych potrzeb, w sytuacji, w której jego sytuacja życiowa się pogorszy. Wobec powyższego, nie musi on znajdować się w tej sytuacji w niedostatku.
Długość trwania obowiązku alimentacyjnego określona została w art. 60 § 3 KRiO. Treść ww. przepisu wskazuje moment jego wygaśnięcia, tj. chwilę wstąpienia w nowy związek małżeński przez małżonka uprawnionego dotychczas do alimentacji. Natomiast w przypadku rozwodu bez orzeczenia o winie obowiązek alimentacyjny wygasa po upływie 5 lat od dnia orzeczenia rozwodu. Termin ten może ulec przedłużeniu tylko i wyłącznie z uwagi na wyjątkowe okoliczności.
Czy warto walczyć?
Decyzja o wyborze tej formy rozwodu jest korzystna w sytuacji, w której posiada się całkowitą pewność co do swojej niewinności i zdaje sobie sprawę, z tego, że zakończenie małżeństwa spowoduje pogorszenie swojej własnej sytuacji finansowej.
Potrzebujesz wsparcia prawnego lub chcesz uzyskać więcej informacji na powyższy temat? Skontaktuj się z naszymi doświadczonymi Prawnikami, którzy z przyjemnością i profesjonalizmem odpowiedzą na nurtujące Cię pytania!
Kancelaria Adwokacka Ciulkin &Sarnociński
(+48) 728 377 770, (+48) 666 088 266